fbpx

„Warszawa w jednym miejscu w obiektywie Janusza Czarneckiego”

W czwartek 28 marca 2019 roku w nowym centrum kongresowo – eventowym „in1place” na warszawskiej Woli przy ul. Szarych Szeregów 11 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotografii pt. „Warszawa w jednym miejscu w obiektywie Janusza Czarneckiego”. Zdjęcia na wystawę drukowaliśmy na naszym nowym urządzeniu HP Latex 115.

Ta niezwykła wystawa prezentuje zdjęcia artysty uwieczniające Warszawę z lat 60-tych. Janusz Czarnecki nie chciał fotografować zniszczonej Warszawy. Znane nam zaułki miasta pokazują piękno stolicy odbudowanej po II wojnie światowej.

Artystę wspominali m.in. przyjaciele:

„Janusz mówił, że miał szczęście w życiu, że jeśli miałby mieć drugie życie to chciałby, aby było dokładnie takie samo. Zachował ogromną pogodę ducha mimo, że przeżył wojnę i był osadzony w obozie pracy przymusowej w Berlinie. Pamiętał Warszawę przedwojenną, a potem widział ten ogrom zniszczeń. Dlatego widzimy tu zdjęcia fragmentów stolicy tuż po odbudowie” – mówił podczas otwarcia Tomasz Schmid – przyjaciel artysty i jednocześnie kurator wystawy.

„Nie wszyscy też wiedzą, że najsłynniejsza książka kucharska PRL-u „Kuchnia polska” – skarb naszych babć i mam – składała się m.in. z fotografii Janusza Czarneckiego. Robił bardzo wiele zdjęć  reklamowych na potrzeby wydawnictw handlu zagranicznego tak, jak zaprezentowane na wystawie zdjęcia samochodów „ Warszawa”, czy „Syrena”– dodał.

„Chcemy, żeby in1place – poza normalną działalnością komercyjną – stało się nowym kulturalnym miejscem na mapie stolicy. Fotografie Janusza Czarneckiego są naszą stałą ekspozycją i chcieliśmy, żeby również inni mieli szansę je obejrzeć” – powiedział Piotr Niewiadomski z in1place. „ A ponieważ za życia artysty słynne były spotkania towarzyskie z okazji jego imienin, już teraz planujemy co roku w listopadzie reaktywować imieniny u Janusza i uczcić je wydarzeniem kulturalnym w in1place” – zapowiedział.

Wystawę można oglądać do 5 kwietnia w in1place ul. Szarych Szeregów 11. Wstęp wolny.

Partnerami wystawy byli: Wersal Catering, Colors of Design, Sound’s Hunters, Printed.com.pl, Papilio Agency, Photoholic.pl